Sylwetki Lekarzy


Mgr Anna Grabowska

Mgr Anna Grabowska – psycholog, psychotraumatolog, interwent kryzysowy, certyfikowany psychoterapeuta EMDR, psychoterapeuta w trakcie całościowego 4 letniego szkolenia, członek PTBB.

Specjalizuję się w terapii szeroko pojętej traumy, zaburzeniach lękowych z atakami paniki, stresie oraz pracy z pacjentem zmagającym się z bólem chronicznym. Otrzymałam tytuł mgr psychologii na Wydziale nauk Historycznych i Pedagogicznych, Uniwersytetu Wrocławskiego (2014 r.). Wiedzę i kwalifikacje z zakresu psychotraumatologii i interwencji kryzysowej uzyskałam na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (2017). Obecnie rozpoczynam 4 całościowy kurs psychoterapii akredytowany przez PTP prowadzony przez Wrocławską Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii we Wrocławiu oraz certyfikowany kurs terapii EMDR realizowany przez Fundację Vitamelius w Warszawie.

Wiedzę teoretyczną zdobywam również dzięki uczestniczeniu w konferencjach i szkoleniach z zakresu zdrowia i medycyny. Zasady zastosowania i interpretacji MMPI - 2; Akademia psyche, Online, kwiecień 2024, Szkolenie personelu medycznego w zakresie psychoonkologii, Wielkopolskie Centrum Onkologii, Wrocław, kwiecień 2017, II Wiosenna konferencja Integracyjna, Medycyna Bólu, Wrocław, kwiecień 2023 III, Wiosenna konferencja Integracyjna, Medycyna Bólu, Wrocław, kwiecień 2024, Repetytorium: Postępy w medycynie bólu, Kraków 2017 V Forum Psychiatrii Środowiskowej, Uniwersytet SWPS, Wrocław 2016 V Wrocławskie Forum Psychiatrii Środowiskowej, Uniwersytet SWPS, Wrocław 2015. W konferencjach brałam udział nie tylko w roli słuchacza, ale również wykładowcy. Podczas Sesji Pielęgniarskiej na XI Międzynarodowej Konferencji Okulistycznej – Kontrowersje w Karpaczu miałam możliwość poprowadzić wykład pt.: „Radzenie sobie ze stresem w czasach pandemii”.

Zdobytą wiedzą praktyczną (z zakresu psychologicznych aspektów bólu i sposobów psychoterapeutycznych) miałam okazję podzielić się na III Wiosennej Konferencji „Integracyjna Medycyna Bólu” oraz słuchaczy CMKP. Prowadziłam zajęcia warsztatowe z zakresu profilaktyki wypalenia zawodowego dla kadry pielęgniarskiej kliniki ortopedii USK. Brałam czynny udział w Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej prowadzący wykłady pt.: „psychologiczne aspekty przeszczepu nerki”. Doświadczenie kliniczne zdobyłam w licznych ośrodkach zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego.

Od 2014 roku jestem związana z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, gdzie początkowo konsultowałam pacjentów wszystkich oddziałów szpitala. Cel konsultacji zależał od lekarza, głównie była to diagnostyka funkcji poznawczych, tła psychogennego prezentowanych objawów somatycznych, kwalifikacji do zabiegów operacyjnych, czy objęcie opieką i wsparciem psychologicznym pacjenta na czas hospitalizacji. Po 3 latach zaczęłam ścisłą współpracę z Poradnią Leczenia Bólu, gdzie wraz z innymi specjalistami pracującymi w poradni dokładamy wszelkich starań, aby opanować dolegliwości bólowe naszych pacjentów. W ramach NFZ współpracowałam również ze Szkołą Rodzenia przy Szpitalu Specjalistycznym im. Falkiewicza we Wrocławiu, Hospicjum Domowym Św. Świerada otaczając opieką pacjentów hospicjum podczas wizyt domowych na terenie powiatu świdnickiego oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego, Przychodni Specjalistyczno-Rehabilitacyjnej „Pulsantis”, w której obecnie pracuję.

Pracowałam jako psycholog dla mieszkańców Domu Wspólnego, osób z doświadczeniem choroby psychicznej, prowadzonego ramach współpracy Fundacji Opieka i Troska oraz Centrum Zdrowia Psychicznego + oraz w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Stowarzyszenia Pomocy „AKSON” udzielałam pomocy psychologicznej osobom znajdującym się w szeroko pojętym kryzysie psychicznym oraz pomagałam w wyjściu z kryzysu bezdomności w charakterze interwenta kryzysowego. Świadczyłam usługi z zakresu zdrowia psychicznego w sektorze prywatnym we Wrocławiu w takich miejscach jak: Analgomed, Centrum Medyczne Damiana „MindHealf”.

Prowadzę Gabinet Psychologa – SPOKÓJ. Zakres moich usług i umiejętności to poradnictwo, konsultacje psychologiczne; diagnozy psychologiczne (oceny stanu psychicznego, osobowości, ilorazu inteligencji, wstępnej diagnozy neuropsychologicznej); terapie indywidualne - krótko i długo terminowe; terapie traumy (procedura przetwarzania poznawczego, procedura przedłużonej ekspozycji, eklektycznej terapii traumy, ekspozycyjnej terapii narracyjnej); praca terapeutyczna z pacjentem zmagającym się z bólem chronicznym, czyli: chronicznym/ostrym stresem, zaburzeniami adaptacyjnymi, lękiem z atakami paniki, depresją, zaburzeniami psychosomatycznymi, z doświadczeniem traumy. Pracuję z osobami po 18 roku życia, które doświadczają:

  • PTSD; szeroko pojętą traumę;
  • zaburzeń nastroju (depresja, myśli samobójcze);
  • zaburzeń lękowych (napady paniki, lęk uogólniony, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne OCD, poczucie derealizacji, depersonalizacji);
  • zaburzeń psychosomatycznych (problemy ze snem, napięciowe bóle mięśni i głowy);
  • trudności w relacjach międzyludzkich (problem z zaufaniem i/lub asertywnością, problemy z wyrażaniem własnych potrzeb, oczekiwań i emocji, problemy ze stawianiem granic, lęki przed nawiązywaniem nowych relacji, problemy z utrzymywaniem relacji);
  • trudności z samooceną (zaniżone, lub zmienne poczucie własnej wartości, trudności z samoakceptacją, porównywanie się do innych, poczucie gorszości od innych);
  • trudności w wyrażaniu złości (m.in. impulsywne wybuchy złości, agresja słowna, lęk przed wyrażaniem złości);
  • kryzysów emocjonalnych (kryzysy w związkach, w przyjaźniach, w życiu rodzinnym, w życiu zawodowym, kryzysy związane ze stratą);
  • trudności z wyznaczaniem celów, z motywacją, z prokrastynacją;
  • trudności związane z doświadczanym stresem, syndrom DDA;
  • trudności osób wysoko wrażliwych.

Moją rolą w pracy z pacjentem bólowym jest diagnoza obecnego stanu psychicznego. Poznanie historii pacjenta zarówno bólowej jak i życiorysu celem dostosowania odpowiedniej terapii i metody do indywidualnych potrzeb, tak, aby nasze spotkania satysfakcjonowały obie strony procesu terapeutycznego. Na podstawie wspólnych obserwacji określamy indywidualne mechanizmy działania bodźca bólowego na organizm i psychikę pacjenta oraz sposoby radzenia sobie z bólem. W swojej pracy kieruję się zasadami Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa. Sesje odbywają się w języku polskim.

Po pracy jestem dumną właścicielką adoptowanego bulteriera. Uwielbiam podróże, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, w szczególności w górach lub jeżdżąc na rowerze. Propaguję zdrowie psychiczne na instagramie @spokoj_gabinet_psychologa.

Nasi partnerzy