Poradnia RTG

Prześwietlenie jest badaniem diagnostycznym znanym również pod takimi nazwami jak zdjęcie rentgenowskie czy rentgenogram, w skrócie nazywane RTG. Jest to badanie obrazowe, którego efektem jest obraz dwuwymiarowy.

Za pomocą promieniowania rentgenowskiego prześwietlić można praktycznie każdą część ciała. W dzisiejszych czasach badanie RTG jest jedną z podstawowych technik diagnostycznych w medycynie. W niektórych przypadkach prześwietlenie jest wykonywane jako badanie rutynowe i przesiewowe. Ma to zastosowanie na przykład w badaniu płuc.

Prześwietlenie jest również pierwszym badaniem, na jakie się kieruje w przypadku wszelkich problemów z układem ruchu, zarówno po urazach, jak i na tle reumatoidalnym. Szczególną cechą zdjęć rentgenowskich jest bardzo wyraźne uwidocznianie układu kostnego. Dlatego pozwalają one uwidocznić lub wykluczyć wszelkiego rodzaju złamania czy przemieszczenia kości, jak i zmiany zwyrodnieniowe.

Często stosowanym badaniem jest również RTG jamy brzusznej – poglądowe zdjęcie pozwala uwidocznić patologiczne zmiany i podpowiedzieć, w jakim kierunku prowadzić dalszą diagnostykę w przypadku bóli brzucha niewiadomego pochodzenia. Zdjęcia rentgenowskie są również niezbędne w diagnostyce stomatologicznej, ortodontycznej, są podstawowym narzędziem pracy chirurgii szczękowo-twarzowej.

Nasi partnerzy