Aktualności


13. Wrzesień, 2023

Nowe usługi: diagnostyka i leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Przychodnia Specjalistyczno-Rehabilitacyjna Pulsantis uruchomiła nowe usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci mogą teraz korzystać z kompleksowej diagnostyki i leczenia zespołu cieśni nadgarstka – zarówno metodami bezoperacyjnymi, jak i operacyjnymi. Na kwalifikację do zabiegu pacjenci czekają około 2 tygodni od zgłoszenia. Zabieg odbywa się w ciągu miesiąca od wizyty kwalifikacyjnej.

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to jedna z najczęstszych neuropatii dotykających kończynę górną. Choroba ta może dotyczyć do 5 proc. populacji i występuje częściej wśród kobiet. Dotyka głównie osoby w wieku średnim i starszym, choć dolegliwości mogą wystąpić w każdym wieku. Nieleczony ZCN może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu. Dlatego tak ważne jest, jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia.

– W przychodni Pulsantis zabieg uwolnienia kanału nadgarstka jest realizowany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia – mówi lek. Karol Dopierała, ortopeda. – Każdy pacjent przed zabiegiem odbywa tzw. wizytę kwalifikacyjną, podczas której lekarz ortopeda przeprowadza z chorym dokładny wywiad chorobowy, badanie fizykalne oraz weryfikuje badanie EMG.

Zabieg wykonywany jest najczęściej tzw. metodą klasyczną, dającą pełny wgląd do kanału nadgarstka i samego nerwu, dzięki czemu jest możliwe jego pełne uwolnienie. Standardowo jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym typu WALANT, które cechuje się bardzo wysoką skutecznością w zniesieniu bólu oraz bezpieczeństwem. Operacja trwa średnio od 15 do 30 minut. Po zabiegu lekarz może zadecydować o konieczności zastosowania farmakoterapii lub fizykoterapii, by przyśpieszyć gojenie tkanek okolicy operowanej oraz regenerację uwolnionego nerwu pośrodkowego.

Cieśnia nadgarstka - zabieg

Nasi partnerzy